Solid Edge Szálanyag Kalkulátor
2020. július 1. Kategóriák:
Solid Edge
Amikor hagyományos módon történő egyedi géptervezésről, tartószerkezet tervezésről, vagy csarnok tervezésről beszélünk, elmondható, hogy a projektre fordított idő nagy részét a dokumentációk elkészítése, az alapanyag rendeléssel kapcsolatos információk összegyűjtése, és a gyártási folyamatok optimalizálása teszi ki. Ezek a folyamatok amellett, hogy időigényesek, rengeteg hibázási lehetőséget rejtenek, melyek kockázatát érdemes minimálisra csökkenteni, hogy megvédjük gazdasági érdekeinket. Ezekre a gyakran felmerülő igényekre kínál megoldást a graphIT Kft. által fejlesztett Solid Edge Szálanyag Kalkulátor.
A szoftver legerősebb funkcióit egy gyakorlati példán szeretném bemutatni. Ez a példa egy gyártócsarnok acélszerkezetének műhelyrajzkészítési és szálanyagkalkulációs munkafolyamatait tartalmazza (1. kép).
A mellékelt ábrán jól látszik, hogy a szerkezet több típusú és hosszúságú zártszelvényből tevődik össze. Ezek summázására, csoportosítására a Solid Edge eddig is sok segítséget nyújtott, hiszen műhelyrajz környezetben a darabjegyzék segítségével egy kattintással listázni lehet a szelvények darabszámát, típusát, vagy akár vágási hosszát is. A projekt egészét tekintve azonban a Solid Edge ennél a pontnál elengedi a kezünket és arra a kérdésre, hogy mennyi alapanyagot kell rendelni az összeszerelés egészéhez, meglehetősen bonyolult és időigényes módszerek állnak rendelkezésre. Egy ilyen hagyományos módszer például az Excelben történő kalkuláció. Gyakorlati példámban a Solid Edge műhelyrajz környezetében generált darabjegyzéket (amely tartalmazza: tételszám, zártszelvény típus, darabszám, vágási hossz) exportáltam Excel környezetbe, és vágási hosszok szerint elkezdtem 6 méteres szálakra csoportosítani, úgy, hogy a lehető legkevesebb vágási hulladékom keletkezzen. Az alapanyag igényre vonatkozó előzetes kalkulációs táblázat (2. kép) körülbelül 60 perc alatt készült el. A táblázatból jól látható, hogy az előzetes számítás szerint 80x40x4 – es zártszelvényből összesen 132 szál szükséges, míg 30x30x2,6-os zártszelvényből 75 szál szükséges. Továbbá megemlíteném, hogy az előzetes kalkuláció során nem vettem figyelembe a vágási hézagokat.
Általában ezen munkafolyamatot követi az alkatrészeink vágási rajzainak elkészítése, mely további jelentős mennyiségű munkaórákat jelenthet a tervezőgárda munkatársainak az alkatrészek számának függvényében.
A Solid Edge Szálanyag Kalkulátor szoftver fejlesztő csapata ezen munkafolyamatokat gyűjtötte egy csokorba és automatizálta.
Onnan, hogy a főszerelést elhelyezi a felhasználó a műhelyrajzon, nincs más dolga, mint elindítani a Solid Edge-be integrált Szálanyag Kalkulátort és megadni az alábbi paramétereket:
- Szálanyag hossz (Az alapanyag szálhossza, melyre el kívánjuk osztani a vágott alkatrészeinket)
- Vágás szélesség (A hézag két vágott alkatrész között),
majd a megoldás számítása gombra kattintani. A program pillanatok alatt kiszámolja a szükséges alapanyag mennyiséget a lehető legkevesebb gyártási hulladék belekalkulálásával. A 3. képen jól látszik, hogy az általam Excelben készített kalkulációhoz képest a szoftver megspórolt 4db 6m-es 30x30x2,6 zártszelvényt, vagyis amellett, hogy a manuális módszernél jóval gyorsabbnak bizonyult, takarékossági szempontjából is jobb döntést hozott. A részletes megoldást, mely tartalmazza, hogy melyik alapanyag szál melyik alkatrészeket tartalmazza, van lehetőségünk Excelbe exportálni is.
További nagy előnye a szoftvernek, hogy a vágási rajzok elkészítése, alkatrész darabszámtól függetlenül egy gombnyomással történik, és pillanatok alatt legenerálódnak. A vágási rajzok tartalmazzák az alkatrészek kiindulási szálanyagon lévő grafikus orientációját, illetve a hozzá tartozó darabjegyzéket (3.kép) is.
Amennyiben a graphIT Kft. által fejlesztett Solid Edge Szálanyag Kalkulátor képességei felkeltették az érdeklődését, és további kérdései vannak, vagy szívesen kipróbálná ingyenes próba verziónkat, akkor keresse munkatársainkat a megszokott elérhetőségeken!